تبلیغات
تنها با خدا - دختر نمونه و نخبه


عاشقانه های یک فرشته

درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


کــد کــَج شــُدَنِ تَصــآویر


Admin Logo themebox

دختر نمونه و نخبه

نوشته شده توسط:mik miki
پنجشنبه 14 آذر 1392-01:41 ب.ظ

بر حسب آنچه از هدایت‌های قرآنی، روایات شریفه، احادیث متواتره و سیره مسلمین استفاده می‌شود، دختر نمونه دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در سوره احزاب آیه 35 بیان شده آراسته، و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد ...

دختر نمونه و نخبه کیست؟ آیا داشتن شغل و یا مدرک دانشگاهی از ملاک‌های برتری دختران است؟ آیا داشتن حجاب و پوشش از معیارهای انتخاب دختر نمونه است؟ آیا قهرمانی در رشته‌های ورزشی می‌تواند ملاک صحیحی برای انتخاب دختر نمونه باشد؟

بر حسب آنچه از هدایت‌های قرآنی، روایات شریفه، احادیث متواتره و سیره مسلمین استفاده می‌شود، دختر نمونه دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در سوره احزاب آیه 35 بیان شده آراسته، و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد، و در برنامه‌ها و مسابقاتی که معرض نظر نامحرمان و بداندیشان قرار می‌گیرد شرکت ننماید و عفّت، کرامت و مقام و منزلت بالایی را که اسلام برای بانوان شناخته است، حفظ نماید. (لطف الله صافی/29 شوال المکرم)

 نگرشی بر آیه 35 احزاب
إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُۆْمِنِینَ وَالْمُۆْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِینَ اللَّهَ كَثِیرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا :

به یقین مردان مسلمان و زنان مسلمان (كه شهادتین را گفته و عملا تسلیم دین شده‏اند) و مردان مۆمن و زنان مۆمن (كه اعتقاد قلبى به اصول و فروع اسلام پیدا كرده‏اند)، و مردان مطیع و خاضع و زنان مطیع و خاضع، و مردان راستگو و زنان راستگو، و مردان صابر و شكیبا و زنان صابر و شكیبا، و مردان فروتن از درون قلب و زنان فروتن از درون قلب، و مردان صدقه‏دهنده و زنان صدقه ‏دهنده، و مردان روزه‏دار و زنان روزه دار، و مردان حافظ شهوات و زنان حافظ شهوات، و مردان بسیار یادكننده خدا و زنان یادكننده، خداوند براى همه آنان آمرزش و پاداشى بزرگ آماده كرده است

شأن نزول
جمعى از مفسران گفته اند: هنگامى که «اسماء بنت عمیس» همسر «جعفر بن ابیطالب» با شوهرش از «حبشه» بازگشت، به دیدن همسران پیامبر (صلى الله علیه وآله) آمد، یکى از نخستین سۆالاتى که مطرح کرد، این بود: آیا چیزى از آیات قرآن درباره زنان نازل شده است؟ آنها در پاسخ گفتند: نه!


«اسماء» به خدمت پیامبر (صلى الله علیه وآله) آمده عرض کرد: «اى رسول خدا، جنس زن گرفتار خسران و زیان است»!، پیامبر (صلى الله علیه وآله) فرمود: «چرا»؟

عرض کرد: «به خاطر این که در اسلام و قرآن فضیلتى درباره آنها همانند مردان نیامده است».

اینجا بود که آیه فوق نازل شد (و به آنها اطمینان داد که زن و مرد در پیشگاه خدا از نظر قرب و منزلت یکسانند، مهم آنست که از نظر اعتقاد و عمل و اخلاق اسلامى واجد فضیلت باشند).
 
شخصیت و ارزش مقام زن در اسلام
در آیه مورد بحث، سخنى جامع و پر محتوا درباره همه زنان و مردان و صفات برجسته آنها، بیان شده است، و ضمن بر شمردن ده وصف از اوصاف اعتقادى و اخلاقى و عملى آنان، پاداش عظیم آنها را در پایان آیه بر شمرده است.

الف) بخشى از این اوصاف دهگانه از مراحل ایمان سخن مى گوید (اقرار به زبان، تصدیق به قلب و جنان، و عمل به ارکان).

ب) قسمت دیگرى، پیرامون کنترل زبان و شکم و شهوت جنسى که سه عامل سرنوشت ساز در زندگى و اخلاق انسان ها مى باشد بحث مى کند.

ج) و در بخش دیگرى از مسأله حمایت از محرومان و ایستادگى در برابر حوادث سخت و سنگین، یعنى صبر، که ریشه ایمان است و سرانجام از عامل تداوم این صفات، یعنى ذکر پروردگار، سخن به میان مى آورد.

1- مى گوید: «مردان مسلمان و زنان مسلمان» (إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِماتِ).

2- «و مردان مۆمن و زنان مۆمنه» (وَ الْمُۆْمِنِینَ وَ الْمُۆْمِناتِ).

3- «و مردانى که مطیع فرمان خدا هستند و زنانى که از فرمان حق اطاعت مى کنند» (وَ الْقانِتِینَ وَ الْقانِتاتِ).

«قانِت» از ماده «قنوت» چنان که قبلاً هم گفته ایم، به معنى اطاعت توأم با خضوع است، اطاعتى که از ایمان و اعتقاد سر زند، و این اشاره به جنبه هاى عملى و آثار ایمان مى باشد.

4- سپس، به یکى دیگر از مهمترین صفات مۆمنان راستین، یعنى حفظ زبان پرداخته مى گوید: «و مردان راستگو و زنان راستگو» (وَ الصّادِقِینَ وَ الصّادِقاتِ).

از روایات اسلامى استفاده مى شود که: استقامت و درستى ایمان انسان، به استقامت و درستى زبان او است: لایسْتَقِیمُ اِیمانُ امْرِء حَتّى یسْتَقِیمَ قَلْبُهُ، وَ لایسْتَقِیمُ قَلْبُهُ حَتّى یسْتَقِیمَ لِسانُهُ: «ایمان انسان به درستى نمى گراید تا قلبش درست شود، و قلبش درست نمى شود تا زبانش درست شود»!. («محجة البیضاء»، جلد 5، صفحه 193.)
صبر

5- و از آنجا که ریشه ایمان، صبر و شکیبائى در مقابل مشکلات است، و نقش آن در معنویات انسان، همچون نقش «سر» است در برابر «تن»، پنجمین وصف آنها را این گونه بازگو مى کند: «و مردان صابر و شکیبا و زنان صابر و شکیبا» (وَ الصّابِرِینَ وَ الصّابِراتِ).

6- از طرفى مى دانیم، یکى از بدترین آفات اخلاقى، کبر و غرور و حبّ جاه است، و نقطه مقابل آن «خشوع»، لذا در ششمین توصیف مى فرماید: «و مردان با خشوع و زنان با خشوع» (وَ الْخاشِعِینَ وَ الْخاشِعاتِ).

7- گذشته از حبّ جاه، حبّ مال، نیز آفت بزرگى است، و اسارت در چنگال آن، اسارتى است دردناک، و نقطه مقابل آن انفاق و کمک کردن به نیازمندان است، لذا در هفتمین توصیف مى گوید: «و مردان انفاق گر و زنان انفاق کننده» (وَ الْمُتَصَدِّقِینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ).

8- سه چیز است که اگر انسان از شر آن در امان بماند، از بسیارى از شرور و آفات اخلاقى در امان است، زبان و شکم و شهوت جنسى، به قسمت اول در چهارمین توصیف اشاره شد، اما به قسمت دوم و سوم در هشتمین و نهمین وصف مۆمنان راستین اشاره کرده، مى گوید: «و مردانى که روزه مى دارند و زنانى که روزه مى دارند» (وَ الصّائِمِینَ وَ الصّائِماتِ).

9- «و مردانى که دامان خود را از آلودگى به بى عفتى حفظ مى کنند، و زنانى که عفیف و پاکند» (وَ الْحافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ).

10- سرانجام به دهمین و آخرین صفت که تداوم تمام اوصاف پیشین، به آن بستگى دارد پرداخته مى گوید: «و مردانى که بسیار به یاد خدا هستند، و زنانى که بسیار یاد خدا مى کنند»(وَ الذّاکرِینَ اللّهَ کثِیراً وَ الذّاکراتِ).

آرى، آنها با یاد خدا در هر حال و در هر شرایط، پرده هاى غفلت و بى خبرى را از قلب خود کنار مى زنند، وسوسه ها و همزات شیاطین را دور مى سازند و اگر لغزشى از آنان سر زده، فوراً در مقام جبران بر مى آیند، تا از صراط مستقیم الهى فاصله نگیرند.


منظور از «ذکر کثیر» چیست؟
در روایات اسلامى و کلمات مفسرین، تفسیرهاى گوناگونى ذکر شده که ظاهراً همه از قبیل ذکر مصداق است و مفهوم وسیع این کلمه، شامل همه آنها مى شود.

از جمله در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام (صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: إِذَا أَیقَظَ الرَّجُلُ أَهْلَهُ مِنَ اللَّیلِ فَتَوَضَّئا وَ صَلَّیا، کتِبَا مِنَ الذَّاکرِینَ اللَّهَ کثِیراً وَ الذَّاکرَاتِ: «هنگامى که مرد همسرش را شبانگاه بیدار کند و هر دو وضو بگیرند و نماز (شب) بخوانند از مردان و زنانى خواهند بود که بسیار یاد خدا مى کنند». («مجمع البیان»، جلد 8، صفحه 358، و تفسیر «قرطبى»، ذیل آیه مورد بحث.)

و در حدیثى از امام صادق (علیه السلام) مى خوانیم: «هر کس تسبیح فاطمه زهراء(علیهاالسلام) را در شب بگوید، مشمول این آیه است». («مجمع البیان»، جلد 8، صفحه 358.)

بعضى از مفسران گفته اند: «ذکر کثیر» آن است که در حال قیام و قعود و به هنگامى که به بستر مى رود یاد خدا کند.

اما به هر حال، ذکر نشانه فکر است، و فکر مقدمه عمل، هدف، هرگز ذکر خالى از فکر و عمل نیست.

به امید آنکه همه ی زنان و مردان جامعه این آیه نورانی را در قلب هایشان حفظ کرده و با عمل هایشان جامعه را نورانی کنند.

 منابع:
saafi.net
tebyan.net


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:پنجشنبه 14 آذر 1392 01:47 ب.ظ

Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 19 آبان 1396 08:47 ق.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this site regularly,
this site is truly nice and the people are actually sharing good thoughts.
std testing price
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:28 ب.ظ
بخش جذاب از محتوا. من فقط بر وبلاگ شما و در پایتخت رژیم پافشاری کردم تا ادعا کنم که در واقع پست های وبلاگ شما را دوست داشتم.
به هر حال به اشتراک های شما در فیدهای خود و حتی من دستاورد شما را دریافت خواهید کرد
ورود به سرعت سریع
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 09:19 ب.ظ
من واقعا با مهارت نوشتن شما و همچنین طرح بندی وبلاگ خود تحت تاثیر قرار گرفته ام.
آیا این موضوع پرداخت شده است یا خودتان آن را تغییر دادید؟
در هر صورت، نوشتن کیفیت عالی را حفظ کنید، برای دیدن یک وبلاگ زیبا مانند این امروز نکته بسیار کمی وجود دارد.
best psychic mediums
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:35 ق.ظ
من واقعا دوست دارم خواندن را از طریق یک پست که مردم را به فکر کردن.

همچنین، خیلی ممنون که اجازه دادین نظرم را بگویم!
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:16 ب.ظ
وبلاگ عالی! آیا توصیه هایی برای نویسنده های مشتاق دارید؟
من قصد دارم بلافاصله وبلاگ خود را بلافاصله شروع کنم، اما من کمی از همه چیز گم شده ام.
آیا شما توصیه می کنید با یک پلت فرم رایگان مانند وردپرس شروع کنید یا برای گزینه پرداختی بروید؟ گزینه های زیادی وجود دارد
که من کاملا غرق شده.. هر ایده ای؟ خیلی ممنون
ask a psychic question
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:14 ب.ظ
وای، فرمت وبلاگ عالی! چقدر سابقه بلاگ نویسی دارید؟
شما را در حال مشاهده یک وبلاگ نگاه آسان است. نگاهی کلی از
وب سایت شما با شکوه است، بجز محتوای مطالب!
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:30 ب.ظ
آیا در این سایت یک مشکل اسپم داشته اید؟ من همچنین یک وبلاگ نویس هستم و مایل بودم وضعیت شما را بدانم؛ بسیاری از ما برخی از خوبی ها را توسعه داده اند
روش ها و ما به دنبال مبادله تکنیک ها با دیگران هستیم، لطفا اگر علاقه مند به من ایمیل بزنید.
clash royale free gems
سه شنبه 9 آبان 1396 04:28 ب.ظ
من از وب سایت های بسیاری بازدید کردم اما ویژگی صوتی برای آهنگ های صوتی فعلی
در این سایت واقعا شگفت انگیز است.
hack tokens chaturbate
سه شنبه 9 آبان 1396 04:25 ب.ظ
What's up, this weekend is good for me, since this time i am reading this fantastic educational post here at my residence.
real psychics
سه شنبه 9 آبان 1396 04:04 ب.ظ
من به سادگی نمی توانستم سایت خود را قبل از پیشنهاد من به شدت ترک کنم
دوست معمولی اطلاعات شخصی برای مهمانان شما؟

برای بازرسی پست های جدید، بررسی می شود به طور متناوب ادامه می یابد
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 04:09 ق.ظ
پسر، اجناس تو عالی هستن. من به مسائل شما توجه دارم
قبل و شما به سادگی بسیار با شکوه هستید.
در واقع آنچه را که در اینجا کسب کرده اید دوست دارم، واقعا چه چیزی را دوست دارم
شما می گویید و راه را از طریق آن می گویید.
شما آن را لذت بخش و شما هنوز هم مراقبت برای نگه داشتن آن
هوشمندانه من نمی توانم صبر کنم تا از شما بیشتر بخوانم. به این معنا که
واقعا یک سایت عالی هست
confidential std test
دوشنبه 8 آبان 1396 02:58 ق.ظ
چه اطلاعاتی از عدم ابهام و صرفه جویی در تجربه با ارزش در مورد پیش بینی نشده است
احساسات
myfreecams token
شنبه 29 مهر 1396 07:18 ب.ظ
هی فقط می خواست به شما سرعتی سریع بدهد کلمات در تو
محتوای به نظر می رسد از صفحه نمایش در اینترنت اکسپلورر اجرا می شود.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالب بندی است و یا چیزی با سازگاری مرورگر
اما فکر کردم که می خواهم پست بگذارم تا بفهمم. طراحی و سبک به نظر می رسد عالی است
گرچه! امیدوارم مشکل شما حل شود. به سلامتی
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 03:36 ب.ظ
هی من می دانم که این تا حدودی موضوع است اما من تعجب کردم
کدام وبلاگ شما برای این وبسایت استفاده می کنید؟
از وردپرس خسته شده ام چون مشکلی دارم
با هکرها و من به گزینه های دیگری برای پلت فرم دیگر نگاه می کنم.
من می توانم فوق العاده باشم اگر بتوانم به سمت یک پلت فرم خوب به من اشاره کنی.
Do you get taller when you stretch?
شنبه 1 مهر 1396 11:11 ق.ظ
Howdy! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
Pretty sure he will have a good read. Thanks
for sharing!
cheap psychic readings
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:13 ق.ظ
سلام، من اعتقاد دارم وبلاگ شما ممکن است دارای مرورگر اینترنتی باشد
مسائل سازگاری هر گاه به سایت شما در Safari نگاه کنم، به نظر می رسد خوب است
با این حال، هنگام باز کردن در IE، برخی از موضوعات همپوشانی وجود دارد.
من فقط می خواستم به شما یک سر سریع سر بزنم! جدا از آن، وب سایت فوق العاده!
std clinics near me
شنبه 18 شهریور 1396 10:48 ب.ظ
این بهترین زمان برای ساخت برنامه هایی برای آینده است و زمان خوشحال شدن است.
من این پست را خواندم و اگر بتوانم به شما برخی چیزهای جالب پیشنهاد می کنم
یا مشاوره شاید شما می توانید مقالات بعدی اشاره به این مقاله.
من می خواهم چیزهای بیشتری در مورد آن بخوانم!
cheap phone psychic reading
شنبه 18 شهریور 1396 11:09 ق.ظ
من همیشه در حال خواندن نوشتن مقاله در روزنامه ها بودم اما اکنون هم همینطور هستم
از اینرو، از زمان استفاده از اینترنت، از شبکه برای مقالات یا بررسی استفاده می کنم، به لطف وب.
cheap telephone psychics
جمعه 17 شهریور 1396 08:58 ب.ظ
من رفته ام به برادر کوچکم می گویم که باید به آنجا برگردد
این وبلاگ را به طور منظم برای به روز شدن از آخرین گزارش ها ببینید.
std testing near me
جمعه 17 شهریور 1396 01:52 ق.ظ
HEYA من برای اولین بار اینجا هستم. من در این هیئت مدیره حضور داشتم و آن را واقعا مفید دانستم و به آن کمک کردم
من خیلی زیاد امیدوارم چیزی به شما بدهم و دیگران را به شما کمک کنم.
http://leon2buckley74.jimdo.com/
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:57 ق.ظ
I know this web site provides quality depending articles or reviews and other stuff, is there any other website which provides these kinds
of stuff in quality?
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:58 ق.ظ
If some one desires expert view regarding blogging then i
suggest him/her to go to see this web site, Keep up the good work.
What is leg length discrepancy?
جمعه 13 مرداد 1396 10:02 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and
was curious what all is needed to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% positive.
Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:51 ب.ظ
Everything said was actually very reasonable. However, what about this?
suppose you were to create a awesome post title? I am not saying your content isn't solid, however what if you added
a headline that grabbed a person's attention? I mean تنها با خدا - دختر نمونه و نخبه is
a little vanilla. You ought to glance at Yahoo's home page
and see how they create news titles to grab people interested.
You might add a video or a related picture or
two to grab readers interested about what you've got to say.
In my opinion, it would bring your website a little livelier.
Adolph
شنبه 7 مرداد 1396 07:27 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and
in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.
What is distraction osteogenesis?
جمعه 6 مرداد 1396 10:44 ب.ظ
I could not resist commenting. Perfectly written!
Why is my Achilles tendon burning?
جمعه 6 مرداد 1396 08:11 ب.ظ
There's certainly a lot to know about this subject.
I really like all of the points you made.
Robby
جمعه 16 تیر 1396 06:12 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really great posts and I believe I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off,
I'd love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

Please blast me an e-mail if interested. Regards!
StephanieKolar.bravesites.com
شنبه 27 خرداد 1396 03:43 ق.ظ
Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover
the same topics discussed here? I'd really like to be a part
of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Appreciate it!
http://roseleezajdel.blog.fc2.com/blog-entry-6.html
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:29 ب.ظ
I do not know whether it's just me or if everybody else experiencing issues
with your website. It seems like some of the text in your posts are running off
the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
This may be a problem with my web browser because I've had
this happen previously. Appreciate it
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30